Situace našeho ekosystému se neustále zhoršuje a za 30 let to může být dokonce dramatické. Začátek roku 2020 je tedy skvělý čas na zavedení dobrých návyků a na to, abychom začali žít ekonomicky a ekologičtěji.
ruka drží žárovku

1. Nezapomeňte vypnout světlo!

Zde je jeden z nejjednodušších a nejviditelnějších způsobů, jak ušetřit elektřinu, na kterou, bohužel, mnoho lidí neustále zapomíná. Jediné, co musíte udělat, je stisknout spínač světla! Toto pravidlo platí, i když opustíte místnost nebo kuchyň pouze na krátkou dobu. Někteří lidé si myslí, že je to nerentabilní, ale jsou to zastaralá data. Zapnutí samotného světla spotřebovává tolik energie jako žárovka za sekundu. Výjimkou jsou kompaktní zářivky, které by měly být vypnuty, pouze pokud opustíte místnost déle než 5-6 minut.

2. Vyměňte žárovky za energeticky úsporné

Pokud jste zvědaví, jak ušetřit za světlo, nezapomeňte si dát LED žárovky. Jak říkají odborníci, jedná se v současné době o nejúčinnější a energeticky úspornější technologii. Energeticky úsporné žárovky umožňují ušetřit až 80 % nákladů za světlo! Jejich životnost navíc zůstává mnohem delší než u klasických žárovek.
zásuvky na zdi

3. Spusťte pouze plnou pračku a myčku nádobí

Racionální používání energeticky úsporných praček, chladniček a myček nádobí nezpůsobuje vysokou spotřebu energie. První dvě zařízení jsou navíc jednoduchá: vždy je plně naplňte! A jak ušetřit elektřinu v lednici? Nejprve neumisťujte zařízení vedle trouby – čím nižší je okolní teplota, tím méně energie spotřebuje chladicí zařízení. Nezapomeňte také nevkládat horké nebo teplé jídlo dovnitř, a především neotevírejte ledničku co nejméně.

4. Kupte si zařízení pro úsporu energie

Měřič spotřeby energie je velmi užitečným zařízením pro snížení spotřeby energie. Inovativní systém vás „požádá“, abyste jej připojili ke všem zařízením používaným ve vaší domácnosti, která budete pravidelně sledovat. Pokud je energie spotřebována na plný výkon, bude měřič informovat členy domácnosti o množství spotřeby elektřiny a bude jim připomínat, aby odpojili nepoužívaná zařízení. Některé modely měřičů jsou vybaveny speciálními senzory a softwarem, díky kterému můžete doma ovládat světlo, regulovat teplotu v místnostech a spravovat zařízení přes internet. Jak se ukazuje, úspora energie může být nejen jednoduchá, ale také inteligentní!