Sedací nábytek nemá přeplňovat byt. Pak překáží a kazí celkový vzhled místnosti. Proto všechna sedadla či odpočívadla pečlivě vybíráme, co se týká druhu, typu i počtu. Sedací nábytek je přenosný, a proto dáváme přednost lehkému, méně rozměrnému, který se dobře udržuje v čistotě a denním používáním neztrácí pěkný vzhled. Do bytu nepatří hřmotné tvary zamýšlené do velkých prostorů, které se též obvykle špatně čistí.

stůl

ŽIDLE:
Mají mít takový tvar, rozměry a provedení, aby se na nich pohodlně a zdravě sedělo. Zadní opěradlo má podporovat přímé držení těla, páteře i lopatek. Jako přenosný nábytek má být židle lehká, ale pevné konstrukce, aby se nerozviklala. Sedací plocha židle bývá obvykle dřevěná. Konce noh židlí chráníme gumou, nálepkou či jinou hmotou, aby se nepoškodila podlaha a také tlumí hluk při zasunování.

křesla

ČALOUNĚNÁ ŽIDLE:
jsou vhodnější s vyjímatelným polštářem. Avšak se hůře čistí, proto pozor na umístění v dětském pokoji.

SEDAČKA, SEDÁTKO BEZ OPĚRADLA:
určeno ke krátkému usednutí například při obouvání, u toaletního stolku atd. Je méně pohodlná než židle, ale postačí k jídlu i k jiným příležitostem, zvláště mládeži. Při zvětšení stolu může nahradit potřebné další židle, Když se sedaček nepoužívám nohou se zasunout pod stůl. Volíme – li účelné prosté tvary, mají univerzální použití; odstavená sedačka může posloužit i jako odkladní stolek, popřípadě můžeme sestavit sedačky jako podokenní lavičku nebo podobně.

houpací křesla

KŘESLO, SEDADLO:
je určeno k odpočinku , k příjemnému posezení. Má – li se v něm pohodlně sedět, musí mít správné rozměry, výšku, sklon opěradla i sedáku. Je předsudek, že čím větší rozměry a měkčí čalounění, tím pohodlnější je křeslo. Může být velmi lehké a málo robustní, a přece se v něm výborně sedí, je – li správně podepřeno tělo, především páteř, a uvolněn hrudník. Křesla se musí udržovat v čistotě, nemají – li být zdrojem prachu. Také snímatelné potahy jsou velkou výhodou.

UŠÁK, ODPOČIVNÉ KŘESLO:
je vyšší, protože podpírá i hlavu. Stavíme jej obvykle ke stěně, nikoli doprostřed místnosti, zvlášť menší, aby příliš nečněl do prostoru.

HOUPACÍ KŘESLO:
je pohodlné k odpočinku. Podle přání měníme sklon sedáku přenesením váhy těla.