Když už se rozhodnete, vyrobit si doma tvaroh, máslo nebo jogurt, základním kamenem toho všeho je mléko obsahující více tuku (domácí nebo z automatu na mléko).
mléko a tvaroh.jpg
Jak na tvaroh
K výrobě tvrdého tvarohu budete potřebovat kysané mléko, k měkkému navíc syřidlo, z toho pak můžete přichystat nespočet druhů pomazánek.
Mléko ohřejete na 74 stupňů Celsia a pak ho ochladíte přibližně na 23 stupňů Celsia s přidáním Laktoflory a chloridu vápenatého a po půl hodině i syřidla (v poměru 1 ml na 0,2 l mléka).  To vše míchejte po dobu 60 sekund a směs nechte v klidu odpočinout necelý den. Poté opět zamíchejte a naplňte hmotou pytlíky, kdy průběžně prohazujte, ty spodní za horní a naopak. Ve chvíli, kdy bude tvaroh prolisovaný, dejte ho do menších nádob a uchovávejte v chladu.  Výroba měkkého tvarohu je jednodušší, stačí nechat v utěrce max. dvě hodiny odkapat a poté vyšlehat. Připravit tak můžete pomazánky nejen slané, ale i sladké ovocné, které uvítají především děti.
máslo v misce.jpg
 
Máslo jako od babičky
 
Kdo ochutnal pravé domácí máslo, jistě vám potvrdí, že s tím, co si přineste z obchodu, se vůbec srovnat nedá. Pokud ho chcete nejprve ochutnat, zkuste to na některém z farmářských trhů, kde je nabídka doma vyrobených přírodních produktů opravdu pestrá.
 
Jestli se chcete pustit do výroby sami, připravte si smetanu ke šlehání s větším obsahem tuku a pomocí šlehače tak získáte podmáslí (výborné jako základ domácího chleba), které odlijete. Dalším šleháním dostanete klasickou šlehajdu (uvařte si kávu a vychutnejte si ji jako pravou vídeňskou). Ve chvíli, kdy je po dalším šlehání hmota opravdu tuhá, blížíte se do finále. Vzniklou hrudku musíte zbavit zbytků syrovátky, toho docílíte koupelní hrudky ve studené vodě a hnětením, v konečné fázi by z másla měla vycházet už jen voda.
 
Vzniklé máslo můžete dle libosti dochutit a používat nejen ve studené kuchyni, ale i při vaření teplých pokrmů. S dobou trvanlivosti si hlavu lámat nemusíte, věřte, že se u vás doma dlouho neohřeje.