V podstatě to asi tak v životě chodí, když se někdy ustanoví nějaká vyhláška, tak mnozí skutečně jsou nešťastní z toho, co se vlastně bude dít dál, další investice a pro ně vcelku zbytečné. Jenomže kontroly, které jsou ustanovené nad správou, budou pak také neoblomné ve vysvětlování, proč vlastník nemovitosti nemá požadovanou zprávu nebo štítek, když mu to vyhláška nařizuje. Lepší bude se vyhnout jakýmkoliv konfliktům s úřady a průkaz si opatřit. Není to žádná složitá věc, nicméně za její vypracování zkrátka musíme zaplatit.

energetická účinnost

Co je vlastně PENB?
Jedná se o průkaz energetické náročnosti budov a je to odborně zpracovaný dokument společností, která má k tomuto vypracování kompetenci. Jeho výstupem je vyhodnocení spotřeby energie za jednotku určitého času. Jeho vzhled může na první pohled připomínat štítky, které vidíme v elektru na různých spotřebičích, jen tady je vše vypracované ještě trochu jinak, můžeme si vytvořit představu díky https://www.lavarohouse.cz, kde je průkaz samozřejmě již vypracovanou součástí nového bydlení.

Kdy jej budeme určitě potřebovat?

  • Pokud budeme chtít nemovitost prodat. Nemusí se jednat jen o dům, zároveň byty, nebytové prostory, ale týká se to i veřejných a administrativních budov.
  • Pronajímáme dům, byt nebo opět jiné budovy? Pak nás to bohužel nemine také.
  • Nemine nás to ani v případě, že již bydlíme, ačkoliv zde to ještě není pevně ustanoveno, tudíž rodinné domy jsou stále bez štítků, ostatní mohou mít také určité výjimky a u novostaveb se nemusíme obávat, zde nás to nemine, stejně tak jako prováděnou rekonstrukci.
  • Již zmíněná rekonstrukce s větším zásahem skutečně nezůstává stranou, navíc štítek jí bude slušet.

Pokud průkaz nutně potřebujeme, není problém si jej nechat vypracovat. Netrvá to ani dlouhou dobu, ale rozhodně k tomu budeme potřebovat určité dokumenty, aby se vše rychle zpracovalo.

spotřeva

  • Fotografie objektu
  • Adresu nemovitosti
  • Projektovou dokumentaci – pokud ji nemáme, tak nevadí, kontaktní firma nás poctí svojí návštěvou a s problémem si poradí podle svého. Technická zpráva by to pouze urychlila.

A nyní již je vše na společnosti, která vše potřebné vypracuje.