Děti, zvláště ty malé, se hodně učí napodobováním. Je to mechanismus zděděný po našich předcích lovcích a sběračích, kdy si děti osvojovaly chování dospělých a pomocí her je zkoušely a pilovaly, takže když přišel čas, aby se zapojily do chodu tlupy, byly připraveny.vybavení krejčovského ponku

Dnes již samozřejmě vzdělání probíhá jinak, avšak staré vzorce zůstávají. Děti zkrátka okoukávají, co děláme, a chtějí to napodobit. I to jsou důvody, proč například chtějí pomáhat při vaření.

Pokud je jeden z rodičů kutil, pak není divu, že děti se zanedlouho začnou dožadovat, aby mohly pomáhat, případně budou zkoušet vyrábět vlastní věci. Je to samozřejmě dobrá škola, která zajistí, že v budoucnu si budou schopny obstarat drobné opravy kolem domu samy, a kdo ví, pokud je to opravdu chytne, tak se stanou například truhláři.

Dobrá, ale jak dítěti umožnit jeho zálibu provozovat, aniž by si ublížilo? Koneckonců ještě nemá takovou kontrolu nad svým tělem jako dospělý a ani takový odhad. A co si budeme povídat, rána kladivem bolí a hřebíky jsou ostré. Co pak?

Možností je koupit dětský dřevěný ponk, který můžete dát http://katedry.ped.muni.cz/pedagogika/praxe-spolecneho-zakladu do dílny vedle toho dospělého. Syn či dcera si tak budou připadat, že jsou vám rovni, koneckonců mají vlastní pracovní stůl, a vy budete moci kontrolovat, zda nedělají něco nebezpečného. A kdo ví, možná se můžete pustit do společného projektu a něco užitečného vyrobit.

Dítěti to udělá radost a navíc se bude učit přímo od vás, jak se co dělá a jak se s čím pracuje. Můžete ho také jemně učit bezpečnostní pravidla, která je třeba v dílně dodržovat.nůžky ležící na ponku

Jen nezapomeňte, že děti se nedokážou tak dlouho soustředit na jednu věc. Nemějte jim tedy za zlé, když u toho nevydrží například celé odpoledne, ale hodinu. Věřte, že jak vaše dítě poroste, bude se to zlepšovat, a vy budete prožívat neocenitelné chvíle se svým potomkem.