Po návrhu sedmiprocentní digitální daně, patnáctiprocentního zdanění prodeje investičních bytů a alchymistickém čarování při danění piva přichází Babišova šéfka státní kasy Schillerová s návrhem prodloužení lhůty pro vrácení nadměrných odpočtů DPH ze současných třiceti dnů na čtyřicet pět. Ministerstvo financí tak pokračuje ve shánění prostředků stylem „ber, kde ber“, aby mohl Andrej Babiš zvyšovat důchody a udržet si tak seniorky a seniory v řídnoucích řadách svých voličů.
Mince v komínkách a ve sklenici
Zadělává tak, či spíše prohlubuje dnes již všeobecně komentovaný problém absence důchodové reformy. Pokud se nepodaří vyřešit, budou dnešní padesátníci a mladší po dosažení důchodového věku bez jakékoli systémové státní podpory, protože dosavadní důchodový systém se jednoduše řečeno, zhroutí. Babišově politice „po mě potopa“ se objektivně nelze divit, potřebuje se udržet u moci, protože z pozice předsedy vlády může svoje problémy (čerpání dotací, trestní stíhání…) lépe korigovat. Ale zpět k vratce DPH.
Malá pekárna
Daňový účet DPH ve státním rozpočtu můžeme pro lepší přehlednost přirovnat k průtočnému zásobníku, do kterého z jedné strany přitékají finance DPH, přičemž na druhé straně výpustným ventilem zase část z nich regulovaně odtéká zpět k plátcům, a to jsou ony nadměrné odpočty daně z přidané hodnoty. Jestliže se tedy navýší doba zadržování financí v zásobníku, jejich hladina se trvale zvýší a stát z nich může dlouhodobě čerpat na svoje výdaje. Navýšení lhůty je padesátiprocentní, tedy zcela zásadní. Je to jednoznačně opatření ve prospěch státu a v neprospěch podnikatelů. Jejich dodavatelé totiž žádné zdržení platby DPH neumožní. Příklad:  Pro drobného podnikatele s ročním obratem do pěti milionů, kterému ve státní kase bude viset vratka DPH ve výši 200 tisíc korun, to může být krajně nepříjemná komplikace v cash flow. Nebude schopen dodavateli zaplatit, což nepochybně přinese hrozbu nejrůznějších sankcí od pokuty po soudní řízení. A zdaleka nejde jen o komplikace s platbami, možná společensky ještě horší hrozba je ztráta důvěry a nabourání nebo dokonce ukončení vztahů s dodavatelem. Prodloužení lhůty pro vrácení nadměrného odpočtu DPH může být pro drobné podnikatele bez přehánění posledním hřebíčkem do rakve jejich podnikání.
Závěrem stručné resumé působení Schillerové a (předvídatelné) důsledky za posledních pár týdnů:
Sedmiprocentní digitální daň – obchodní válka s USA.
Patnáctiprocentní zdanění prodeje investičních bytů – utlumení trhu s byty, preference nájmů.
Diferencované zdanění piva – nepomůže malým venkovským hospůdkám, majitelé v drtivé většině nejsou plátci DPH.
Delší lhůta vracení nadměrných odpočtů DPH – další komplikace pro malé a střední podnikatele.
Pověstný slon v porcelánu by nadělal míň škod…