Když už člověk obětuje čas a energii na to, čemu se říká zaměstnání, nemůže a nechce tak logicky činit zadarmo. Chce z toho také něco mít, a pochopitelně z toho i něco má. Někdy stres, někdy žaludeční vředy, někdy syndrom vyhoření, vždy ale výplatu. Práce se prostě nedělá zadarmo, za tu si každý zaslouží a také dostává finanční odměnu.

To, kolik by měl dotyčný dostávat, se ví vlastně už od počátku. Tedy ví se jistě to, jakou by měl dostávat hrubou mzdu, a někdy se tu aspoň v hrubých rysech tuší i to, kolik by mohly dělat nějaké ty prémie a jiné benefity, jež už ale obvykle člověku zaručené nejsou.

mexické peníze

Ovšem vědět to, kolik činí ona slíbená hrubá mzda, není ještě všechno. Zaměstnanec by měl také vědět, kolik dostane čistého, tedy kolik peněz mu skutečně přistane na účtu nebo kolik mu bude vyplaceno na ruku. Což je pro tohoto pochopitelně rozhodující, protože právě z toho bude dotyčný financovat své životní potřeby.

A tak leckomu ze zaměstnanců přijde vhod, když mu někdo spočítá, kolik mu z oné hrubé mzdy zbude poté, co se z ní uhradí daň z příjmu a sociální a zdravotní pojištění. Ale pro kontrolu se mu může hodit i pravý opak, tedy kalkulačka hrubé mzdy, která mu na základě toho, co dostal, dokáže hravě spočítat, zda mu byla skutečně poskytnuta slíbená mzda hrubá.

peněženka s mincemi

Jistě, nikdo nikoho nenutí, aby právě tuto možnost využíval, ale kontrola prostě musí být, a v oblasti financí obzvláště. Protože za peníze se dnes žije a kdo jich má málo, ten vlastně ani nemůže spokojeně existovat.

Potřebujete-li tedy podobný nástroj, podobného pomocníka v oblasti svých financí, směle na něj vsaďte a svou výplatu si propočítejte. Určitě to nebude na škodu, a to ať už si chcete ověřit, zda souhlasí to, k čemu se váš zaměstnavatel ve smlouvě zavázal, nebo hledáte nové místo a potřebujete vědět, jaká hrubá mzda vás uspokojí a jaká už ne.