Lidský mozek je neuvěřitelný, řídí a kontroluje veškeré tělesné funkce našeho těla, ovládá naši paměť, myšlení, vědomí a hlavně podvědomí. Myslíme si, jak máme naše tělo pod kontrolou, ale kdepak! Každý den, děláme činnosti jako například, čištění zubů, zavazování tkaniček, řízení automobilu a nepřemýšlíme nad tím, jak je uděláme, nebo budeme dělat, protože jsou vštěpené hluboko v naší mysli, tedy v podvědomí, naše tělo je dělá automaticky, jako nějaký autopilot. To samé se děje i při našich vzpomínkách, zážitcích. Něco prožijeme, emočně nás to zasáhne, podvědomě si to zapamatujeme a když nastane podobný zážitek, jednáme instinktivně, mluví za nás autopilot!

rodinné objetí

 Ptáte se, jak se to promítá v našich vztazích? Tak vydržte, hned se k tomu dostaneme! Jako děti, jsme si s rodiči prožili hezké i nepěkné chvíle, ty si odnášíme do dospělosti! Vezměte si například dítě, kterému bylo v dětství fyzicky ubližováno, bylo týrané, mlácené. Tyto zážitky, vzpomínky se snažila vědomá část mozku z hlavy dítěte vytěsnit, aby mu nebylo více ubližováno. Jenže se to uložilo, kamsi do podvědomí a najednou je z dítěte dospělý, který špatně snáší hádky, bojí se rozčíleného partnera, lidí a utíká před konflikty. Dalším příkladem mohou být rodiče, otec v opilosti bije matku, dítě to vnímá a v dospělosti, může mít jednak odpor k alkoholu a násilí, anebo mu to bude připadat běžné, vyhledá si partnera, který bude závislí na alkoholu a bude násilník, záleží na nás, jak si to vyložíme, než se tato emoční událost uloží do našeho podvědomí.

zamilovaný pár

Ať už nás v dětství potkal jakýkoliv emoční zvrat, máme ho uložený a náš autopilot, nám ho ve správný čas připomene. Nebojte se, můžete na tom pracovat, ale nebudu vám lhát, není to jednoduché! Představte si, že umíte řídit automobil a ze dne na den, to chcete zapomenout, téměř nemožné!

Někdy postačí rodičům, blízkým, či tomu, kdo nám způsobil takovou emoční bolest, odpustit. Odpouštění se vám, zdá až moc jednoduché? Omyl! Nestačí vyslovit odpuštění nahlas, nebo jen odpustit ve vědomí, nutné je odpustit v hloubi nás, v podvědomí