
Pružiny se staly jedním ze symbolů moderní doby. Proslavil je také oblíbený večerníčkový seriál „Maxipes Fík“, v jednom z dílů se Fík odhodlal nasadit pružiny na své psí tlapky, načež se stal dokonce „Mistrem světa ve skoku pro něco“. Sláva pružin však probíhá i v reálném životě a možná si dokážete snadno vybavit některé předměty, bez nichž by současný svět vypadal úplně jinak. S pružinami se mnohdy setkáváme na každém kroku a provází náš život v domácnosti, na pracovišti i na cestách. Bez pružin se neobejdou některé domácí spotřebiče, pružinu najdete i v propisce, bývají součástí různých hraček, sportovních potřeb a pochopitelně i dopravních prostředků.
Pružina vám může připadat jako docela všední předmět, jako něco naprosto samozřejmého, ovšem zamysleli jste se někdy nad tím, že pružiny musel někdo vyrobit, a z jakého materiálu se vlastně zhotovují? K výrobě pružin ve strojírenství je zapotřebí například pružinová ocel plech boden.cz. Je to hutní polotovar, konečný produkt oceláren, kde dochází k tavbě surového železa s příměsí uhlíku a některých dalších legujících prvků. Typickými legujícími prvky u pružinové oceli jsou především křemík a mangan, jedná se o nízkolegovanou ocel, kde také hraje důležitou roli avizovaný uhlík. Kombinace uhlíku a legujících prvků ve slitině udává materiálu potřebné vlastnosti, tedy nejen dostatečnou pevnost, ale zejména pružnost.
Když se nad tím vším zamyslíte, zjistíte, že ocel je velmi zvláštní materiál – stačí trochu pozměnit její složení a hned máte něco jiného, například ocel odolnou vůči korozi anebo žáruvzdorný a žárupevný materiál. Hutní výroba je s trochou nadsázky řečeno takové kouzlení v čarovné peci, kde se taví různé prvky, a s jejichž přičiněním pak vzniká krystalická struktura kovového materiálu potřebného pro celou řadu průmyslových odvětví. Bez hutní výroby se zkrátka náš současný svět neobejde.